wtorek, 1 maja 2012

ABC minionego sezonu

Koniec sezonu oznacza mnóstwo podsumowań. To już kolejne pojawiające się na tej stronie (tym razem nie mojego autorstwa). Życzę miłego czytania :)



A – atak

Zespół Jastrzębskiego Węgla w rundzie zasadniczej atakował 3057 razy, a 1475 z nich zostało zakończonych punktem. Najbardziej efektywnymi zawodnikami w ataku okazali się środkowi bloku, Łukasz Polański (58% skuteczności) oraz Russell Holmes (57% skuteczności).

B – Bernardi Lorenzo

Bernardi jest trenerem Jastrzębskiego Węgla od końca 2010 roku. Kilka miesięcy po objęciu tej posady został uznany „człowiekiem roku” w Jastrzębiu Zdroju. Między innymi ten tytuł pokazuje, jak bardzo Bernardi jest doceniany przez mieszkańców miasta. Warto także dodać, że to właśnie dzięki niemu do składu Jastrzębskiego Węgla zdecydował się dołączyć Zbigniew Bartman, którego - jak już powszechnie wiadomo - Lorenzo jest siatkarskim wzorem i idolem. Niegdyś wspaniały włoski zawodnik okazał się zarówno świetnym trenerem jak i przyjacielem swoich podopiecznych, prowadząc ich do sukcesów ojcowską ręką.

C – czwarte miejsce

Wbrew pozorom Jastrzębski Węgiel ma za sobą udany sezon. Zawodnicy walczyli o brąz, jednak ostatecznie, po pięciu spotkaniach z drużyną ZAKSY Kędzierzyn Koźle, ulegli podopiecznym trenera Stelmacha. Czwarte miejsce w PlusLidze należy uznać jednak za sukces całego zespołu mimo, że sympatycy klubu z Górnego Śląska liczyli na coś więcej.

D – Doha

Doha to stolica Kataru. Właśnie tam siatkarze Jastrzębskiego Węgla osiągnęli wielki sukces – zdobyli srebrny medal Klubowych Mistrzostw Świata.

Bartosz Gawryszewski ze srebrnym medalem KMŚ


E – emocje

Emocje towarzyszyły kibicom Jastrzębskiego Węgla od pierwszego do ostatniego spotkania rozgrywanego przez ich ulubieńców. Wspaniałe mecze (nie tylko w Plus Lidze) były przeplatane słabymi występami, jak choćby finał Pucharu Polski. Ogromne emocje towarzyszyły także siatkarskim fanom w walce o brąz ligi, bowiem siatkarze z Górnego Śląska „oddali” kędzierzynianom medal dopiero po piątym spotkaniu.

F – finanse

Finanse jak powszechnie wiadomo są jedną z najistotniejszych kwestii w sporcie. Bez dobrego sponsora sukces jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwy. Ten, który sprawuję piecze nad Jastrzębskim Węglem, nie szczędził nań swych środków. Takie gwiazdy jak Michał Łasko, Zbigniew Bartman, Michał Kubiak czy Lorenzo Beranrdi są osobowościami światowego formatu, a ich kontrakty sięgają kwot, o których przeciętny Polak może jedynie pomarzyć.

G – Grodecki Zdzisław

Grodecki jest prezesem zarządu Jastrzębskiego Węgla. Swoje obowiązki wykonuje w sposób sumienny, realizując w ten sposób założoną przez klub misję. Dba on zarówno o dobre wyniki jak i rozwój klubu, ale także promuje siatkówkę w regionie. Równocześnie, wraz ze swoimi podopiecznymi, prowadzi szeroką działalność społeczną i charytatywną, propagując w sporcie i życiu odpowiednie wartości etyczne i moralne. Jako osoba związana z biznesem i finansami, dba on o wizerunek marki oraz sponsorów, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego wsparcia finansowego i możliwość realizowania założonych przez klub planów.

H – hala

Nowa hala w Jastrzębiu – Zdroju stała się bez wątpienia wizytówką miasta. To właśnie na ten obiekt siatkarze Jastrzębskiego Węgla zamienili popularny „Kurnik” przy ulicy Szerokiej.



I - Ignaczak

Przez kilka tygodni w kuluarach głośno mówiło się o przejściu libero reprezentacji Polski i Asseco Resovii Rzeszów, Krzysztofa Ignaczaka, do jastrzębskiej drużyny. Popularny „Igła” jest uważany za jednego z najlepszych libero świata. Ostatecznie okazało się, że transfer ten nie dojdzie do skutku, bowiem Ignaczak przedłużył kontrakt z rzeszowskim klubem.

J – Jastrzębie-Zdrój

Jastrzębie Zdrój to niewielkie, ale niezwykle urokliwe miasteczko położone tuż przy czeskiej granicy. Jednakże każdy siatkarski kibic nie kojarzy go z malowniczymi krajobrazami, a siatkówką na najwyższym poziomie. To właśnie tam od kilku sezonów grają jedni z najlepszych polskich i zagranicznych zawodników. Z sezonu na sezon jesteśmy świadkami coraz bardziej spektakularnych transferów. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się niebawem…

K –kopalnia

Od sześciu lat siatkarze Jastrzębskiego Węgla zjeżdżają w dół kopalni „Borynia”. Nie inaczej było w tym sezonie, kiedy to zawodnicy z Górnego Śląska podczas jednego z grudniowych poranków zwiedzali lokalną kopalnię. Bez wątpienia jest to piękna tradycja, którą, jak mówi prezes Godecki, klub zamierza kontynuować przez najbliższe lata.

L – liga

Liga, w jakiej swoje potyczki rozgrywa Jastrzębski Węgiel, to najwyższa w hierarchii męskich rozgrywek siatkarskich w Polsce. Rywalizacja w niej toczy się systemem ligowym wraz z play-offami. W minionym sezonie Jastrzębski Węgiel przegrał walkę o brązowy medal z drużyną z Kędzierzyna – Koźla.

Ł – Łasko

Michał Łasko w minionym sezonie okazał się jednym z najlepszych zawodników Plus Ligi. W barwach Jastrzębskiego Węgla rozegrał on 27 spotkań, w których zdobył łącznie aż 539 punktów. Wynik ten pozwolił mu na zajęcie drugiego miejsca w ogólnej klasyfikacji najbardziej wartościowych zawodników ligi.

M – Młoda Liga

Drużyna Jastrzębskiego Węgla występująca w Młodej Lidze rozegrała w fazie zasadniczej 18 meczy, zdobywając w nich 30 punktów. Ostatecznie – po fazie play-off - jastrzębianie uplasowali się na 4. pozycji, przegrywając dwukrotnie 1:3 w półfinale ze Skrą Bełchatów. W walce o miejsce na podium młodzi gracze ze Śląska ulegli drużynie Resovii Rzeszów.



N –najdłuższy mecz w sezonie

Najdłuższy mecz, jaki rozegrała drużyna Jastrzębskiego Węgla w sezonie 2011/2012, miał miejsce podczas ćwierćfinałowych spotkań Plus Ligi. Wówczas podopieczni trenera Bernardiego zmierzyli się z zespołem Delecty Bydgoszcz. Spotkanie to zakończyło się po tie-breaku i trwało całe 2h15’.

O – obcokrajowcy

W drużynie Jastrzębskiego Węgla znajduje się ośmiu obcokrajowców. Wśród nich jest dwóch Amerykanów, trzech Brazylijczyków, Włoch, Portugalczyk i Holender. Może to być dowód na to, że polska liga staje się coraz bardziej przyjazna dla graczy innych krajów. Kto wie, być może będziemy w stanie kiedyś wyprzedzić uważane za najlepsze ligi siatkarskie – włoską oraz rosyjską - i to w Polsce grać będą najlepsi zawodnicy świata.

P –Puchar Polski

Zespół Jastrzębskiego Węgla w minionym sezonie dotarł do finału rozgrywek Pucharu Polski, w którym zmierzył się z drużyną Skry Bełchatów. Podopieczni trenera Nawrockiego w ostatnich latach zdominowali rozgrywki ligowe. Swoją wyśmienitą formę potwierdzili także w meczu z Jastrzębskim Węglem. Zespół z Górnego Śląska nie był w stanie stawić oporu bełchatowianom i przegrał finałowe spotkanie w zaledwie trzech partiach.

R – Rusek

Przez wielu kibiców Paweł Rusek, libero Jastrzębskiego Węgla, jest uważany za ikonę drużyny. Z klubem jest on związany już od 8 lat. Jak sam mówi, w Jastrzębiu czuje się jak w domu, ale być może już niebawem zobaczymy go na siatkarskim parkiecie w innym polskim mieście. Nieoficjalnie mówi się, że Rusek miałby zostać nowym zawodnikiem Delecty Bydgoszcz.



S – sponsor

Od 2004 roku sponsorem zespołu jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która traktuje sport jako istotną dziedzinę życia społecznego. Ze względu na budowanie odpowiedniego wizerunku marki JSW podczas istotnych rozgrywek nie tylko na terenie kraju, ale i całego świata, Jastrzębski Węgiel z sezonu na sezon może się pochwalić coraz większym budżetem.

T – transfery

Początek sezonu 2011/2012 okazał się obfity w różnego rodzaju transfery w zespole z Górnego Śląska. Z klubu odeszło ośmiu zawodników, a w ich miejsce pojawiło się dziesięciu nowych graczy. Wśród nich znaleźli się doskonale znani polskim kibicom Michał Łasko, Michał Kubiak, Zbigniew Bartman, Rob Bontje, Russell Holmes, Brian Thornton, Ashlei Nemer, Luciano Bozko, Raphael Margarito oraz Mateusz Malinowski.

U – uhonorowani zawodnicy

Statuetki MVP (najbardziej wartościowych zawodników danego spotkania) wędrują do tych zawodników, którzy swoją grą znacznie przyczynili się do końcowego sukcesu drużyny. W minionym sezonie gracze Jastrzębskiego Węgla otrzymali łącznie 15 statuetek. Najwięcej, bo aż 7 z nich zgromadził Michał Łasko. Wśród docenionych graczy znaleźli się także: Michał Kubiak, Raphael Margarido, Zbigniew Bartman, Paweł Rusek i Russell Holmes.

W – wicemistrz

Zajęcie drugiego miejsca podczas Klubowych Mistrzostw Świata to dla zawodników z Jastrzębia niesamowite osiągnięcie. W finale podopieczni trenera Bernardiego nie sprostali graczom z Trento i przegrali spotkanie 1:3. Jednakże srebrny medal tak prestiżowej imprezy należy uważać za największy jak dotąd sukces klubu.


Z - zagrywka

Jastrzębianie w sezonie 2011/2012 wykonali 124 asy serwisowe przy 427 zepsutych zagrywkach. W tym elemencie siatkarskiego rzemiosła najlepiej radził sobie Russell Holmes, który zdobył 35 punktów bezpośrednio z zagrywki. Tylko o jedno oczko mniej zdobył Michał Kubiak.



m-volley.pl


Od wczoraj wiadomo, że trener Lorenzo Bernardi  pozostaje na kolejny sezon w Jastrzębiu. Do połowy maja powinno być wiadomo, którzy zawodnicy pozostaną na Śląsku. Czekamy ;-)

13 komentarzy:

  1. Świetne "abecadło" ;)
    Ja osobiście chciałam aby Igła został w Asseco, ale każdy może mieć inne zdanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. No jakże to długie. Ale dotrwałam do końca, a jak ;) Mam wiosenne porządki w pokoju, przez co mój fotel jest wyniesiony i niemiłosiernie moje kolana cierpią, ale ja się nie dam i napiszę ten komentarz do końca. :)
    Chyba nie muszę pisać, który podpunkt mi się najbardziej podoba, ale do tego już nie wracamy i tak dalej ;)
    Ja mam nadzieję, że skład pozostanie ten sam, jednak nie umiem powiedzieć na ile to jest prawdopodobne i jak to obliczać czy szacować, bo się nie znam. Chcę w przyszłym sezonie ten sam skład i mam w nosie wszystko inne ;P

    OdpowiedzUsuń
  3. też wolę Igłę w Resovii. :D
    a Łasko to był świetny transfer, mam nadzieję, że zostanie na kolejny rok. ;]

    OdpowiedzUsuń
  4. noo niezla robota ;D
    ciekawie obmyslane xd
    oby Michał zotał...

    OdpowiedzUsuń
  5. jak przeczytałam to abecadło na właśnie stronie ze źródła, stwierdziłam, że ktoś wykonał świetną robotę. dobrze podsumowane. sezon nie był zły, teraz koniecznie trzeba zostawić podstawową szóstke i dokupić kogoś dobrego. ale filarów nie ruszać!

    OdpowiedzUsuń
  6. OoO, JAKIE FAJNE ABECADŁO. oBSERWUJĘ, I BĘDĘ TU CZĘSTO APADAC I KOMENTOWAĆ. :) mYŚLĘ, ZE TY DO MNIE TEŻ . :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jakoś Igła mi do JW nie pasuje, więc dobrze, że przedłużył umowę z Rzeszowem.;)

    Poza tym składu Jastrzębian proszę nie ruszać. Dobry jest:D

    OdpowiedzUsuń
  8. Wow, hala robi wrażenie od kiedy już została oddana do użytku ? ;) tak po za tym świetne to abecadło ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakoś krótko przed rozpoczęciem minionego sezonu. Jak dobrze pamiętam JW zagrało wtedy z Iskrą.

      Usuń
  9. Dokładnie tak samo myślę: jak IGŁA to tylko w RESOVI xD Super abecadło i genialne podsumowanie. :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Ale pomysł świetny, naprawdę mi się podoba, i jak mądrze napisany :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Przed kolejnym sezonem pozostaje być optymistą, co do poczynań Jastrzębskiego Węgla. W tym roku nie zapowiada się wielka rewolucja, co powinna sprzyjać osiąganiu dobrych wyników.

    OdpowiedzUsuń